Carlos Alcaraz vyhrál třetí grandslamový titul s pětisetovou výhrou na French Open nad Alexandrem Zverevem | acamprol

Christophe Ena/AP

Carlos Alcaraz zvedá trofej z French Open po svém pětisetovém vítězství proti Alexandru Zverevovi.

CNN

Carlos Alcaraz získal svůj třetí grandslamový titul a první na at French Open v neděli porazil Alexandra Zvereva 6-3 2-6 5-7 6-1 6-2 ve strhujícím souboji.

Vítězstvím se 21letý Alcaraz stává nejmladším mužem, který získal grandslamový titul na jakémkoli povrchu poté, co loni vyhrál US Open v roce 2022 a Wimbledon.

Prošel napínavým zápasem proti Zverevovi dvůr Philippe-Chatrier rozšířit svou sbírku trofejí působivým způsobem ze dvou sad na jednu.

Ve větrných podmínkách předváděl Španěl před živým pařížským davem svou nebojácnou značku tenisu.

Poté, co si ušetřil několik brejkbolů, aby si udržel vedení v rozhodujícím setu, šel dvakrát dopředu, než podával na vítězství za čtyři hodiny a 19 minut, klesl k podlaze a radostí mával pěstmi.

Alcaraz zůstává ve finále grandslamu neporažen a je nejmladším mužem, který vyhrál na French Open od doby, kdy krajan Rafael Nadal v roce 2007 vyhrál třetí ze svých 14 titulů ve dvouhře.

“Divadlo bylo skvělé (pro mě) od prvního zápasu až do dneška,” řekl Alcaraz ve svém rozhovoru na hřišti poté, co poděkoval svému týmu a rodině. “Nemám pro vás nic jiného než dobrá slova za podporu, které se mi dostalo nejen v zápasech, ale i v tréninku… Udělali jste tento turnaj tak výjimečným.”

Poté, co Iga Swiateková v sobotu vyhrála ženský singlový titul ve dvou setech, byla tato záležitost mnohem těsnější, protože dynamika kolísala mezi každou hráčkou a od ní.

Dvojice vyměnila přestávky v nervózním začátku zápasu, než se Alcaraz dostal do vedení s přestávkou na 2-2.

Set uzavřel prudkým forhendovým winnerem, ale odtud Zverev zvýšil intenzitu a ve druhém setu předvedl mnohem lepší tenis.

Němec, který se snaží vyhrát svůj první grandslamový titul poté, co ve finále US Open 2020 prohrál s Dominicem Thiemem v pěti setech, měl ve druhém setu 83% úspěšnost, když vyrovnal zápas po dvojitém brejku vpředu.

Vypadalo to, že Alcaraz ve třetím setu znovu získal kontrolu nad zápasem, když si ušetřil tři brejkboly a dostal se do vedení 5-2. Najednou však jeho hra klesla a Zverev se s řevem vrátil, vyhrál dalších pět her a dostal se poprvé v zápase do vedení.

Jean-Francois Badias/AP

Zverev, který hraje ve svém prvním finále French Open, se honí na Alcarazu.

Světová trojka potřebovala reagovat a udělala to stylově. Pobuřující vybičovaný forhend zajistil Alcarazovi vedení 2:0 ve čtvrté sadě, než dobře provedený drop shot o dva gemy později znovu prolomil Zverevovo podání.

Výměna brejků následovala po obou stranách lékařského oddechového času pro Alcarazovou, která poté podržela své podání, aby si vynutila rozhodnutí.

Bylo to teprve podruhé od roku 2005, kdy se finále mužského French Open dohrálo na pět setů a řada nevynucených chyb od Zvereva – včetně dvojchyby – byla známkou toho, že tlak si začíná vybírat svou daň.

Po přechodu na vyšší přestávku se Alcaraz musel v následující hře vyhrabat z jamky 0-40, aby si udržel výhodu.

Cílová čára na dohled, úchvatná bekhendová přihrávka mu pomohla na cestě do dalšího brejku a odtud už byla jen formalita k zisku třetího grandslamového titulu.