Dornoch vyhrává Belmont Stakes a poráží vítěze Derby a Preakness | acamprol

Seth Wenig/AP

Dornoch (6) s Luisem Saezem na vrcholu protne cílovou čáru a vyhraje 156. běh Belmont Stakes.

CNN

Dornoch vyhrál Belmont Stakes v sobotu večer, kdy se závod poprvé konal v newyorském Saratoga Springs, 200 mil severně od Belmont Parku, který prochází renovací.

Kůň trénovaný Dannym Garganem se v poslední zatáčce zlomil pozdě a ujal se vedení v poli 10 koní s Luisem Saezem na palubě, který převzal vedení. Kentucky Derby mistr Mystik Dan a Preakness Stakes šampion Seize The Grey, kdo byl mezi favority na závěrečný klenot letošního ročníku Triple Crown spolu s oblíbenou Sierrou Leone, která skončila třetí.

Dornoch, který vstoupil do závodu s kurzem 17-1, odrazil pozdní útok Mindframe a Sierry Leone, aby ve třetí etapě Triple Crown vytáhl nešťastné vítězství. Dornoch se Seize The Gray držel krkem a krkem až do poslední zatáčky, kdy se odtáhl od vítěze Preakness. Mindframe dokončil závod na druhém místě.

“Je to obrovský závod vyhrát, trochu jsem ztratil hlas, jeli jsme s ním dost tvrdě po trati,” řekl po závodě trenér Danny Gargan. “Bezpočet. Je to tak talentovaný kůň, celou dobu jsme na něj tolik mysleli. Aby nás sem dostal a byl toho součástí, je to zvláštní jízda.”

Vítězství je první pro Gargana v dostihu Triple Crown a druhé pro žokeje Luise Saeze. Dornoch je spoluvlastníkem mistra světové série z roku 2008 Jaysona Wertha.

“Všechno bych to postavil na vítězství na největším pódiu,” řekl Werth ve vysílání stanice FOX. “Koňské dostihy jsou nejvíce podceňovaným sportem na světě, nepočítáme-li žádné. … To je tak dobré, jak to v koňských dostizích bývá; je to tak dobré, jak to ve sportu bývá.”

Sobota značená poprvé ve 156leté historii Belmont Stakes se závod konal na jiné trati. V Belmont Parku se nebude konat minimálně do roku 2026.

Je to šestý rok v řadě, kdy každý kůň vyhrál trojkorunu.

Překvapivý šampion Kentucky Derby Mystik Dan nedokázal udržet naživu možnost úspěchu Triple Crown poté, co minulý měsíc skončil druhý v Preakness Stakes.

Závod vyhrál Seize The Grey, který na domácím úseku odrazil výzvu Mystika Dana.

Sarah Stier/Getty Images

Žokej Luis Saez zvedá trofej poté, co Dornoch vyhrál 156. běh Belmont Stakes.

Navzdory tomu, že se dva šampioni postavili na sobotním startu, před závodem byla favoritem Belmont Stakes Sierra Leone.

Tříletý chlapec byl jedním z koní zapojených do dramatického fotofinišu Derby, když skončil druhý za Mystikem Danem poté, co se nakonec vymanil z přeplněné skupiny.

Derby v tiskové zprávě uvedlo, že to byl „nejbližší fotografický výsledek tří koní od roku 1947“.

“Kdyby (Sierra Leone) držela rovnou linii, je těžké si představit, že by nevyhrál,” řekl trenér Chad Brown. New York Post.

“Ale jsou to dostihy, hezkou cenou útěchy by byl Belmont.”

Julia Nikhinsonová/AP

Sierra Leone byla před závodem favoritem letošního Belmont Stakes.

Pole hvězdných soutěžících, kteří v sobotu závodili v Saratoga Springs, se muselo pro letošní ročník potýkat se změnou trati a vzdálenosti.

Belmont Stakes byl v průběhu let známý jako “The Test of Champions” kvůli kilometru a půl na velké písečné dráze v Belmont Parku, ale letos byl závod zkrácen na míli a čtvrt. Saratoga Race Course je kratší vzdálenost 1 a čtvrt míle, podobná Kentucky Derby.

1. Uchopte šedou (8-1)
2. Odolnost (10-1)
3. Mystik Dan (5-1)
4. The Wine Steward (15-1)
5. Starožitnosti (12-1)
6. Dornoch (15-1)
7. Ochranné (20-1)
8. Cti Marii (12-1)