Russell získal teprve druhou pole position v kariéře F1 s Verstappenem, který je vyšetřován | acamprol

George Russell získal teprve druhou pole position své kariéry v F1 a dostal se na první místo na startovním roštu pro Velkou cenu Kanady.

Je pozoruhodné, že jezdec Mercedesu Russell a Max Verstappen, který byl druhý na startovním roštu, zajeli přesně stejný čas – 72 sekund mrtví – ale jako první, kdo zapsal rozhodující únik, se Brit seřadí před trojnásobného šampiona.

Jezdec Red Bullu Verstappen je však vyšetřován kvůli nedodržení pokynů ředitele závodu v Q2. Rozumí se, že obklopuje přestupek na pitlane, protože trojnásobný šampion se spíše vnutil do fronty vozů, než aby čekal, až na něj přijde řada.

Kvalifikace byla plná překvapení, Sergio Perez z Red Bullu vypadl v Q1, Verstappen nejrychlejší, zatímco dvojice Ferrari Charles Leclerc a Carlos Sainz byla vyřazena v Q2, zřejmě poté, co jel v posledním letmém kole vydrhnuté pneumatiky.

Pro Russella by to mohla být klíčová pole position, protože lídr na startovním roštu překročil čáru jako první v každé z posledních sedmi Grand Prix. V roce 2019 získal Sebastian Vettel šachovnicovou vlajku poté, co získal pole position, ale musel se spokojit s kontroverzní sekundou poté, co dostal pětisekundovou penalizaci.

Celkově jezdec pole position vyhrál závod 21krát během 42 ročníků tohoto podniku.

V Q3, na použitých pneumatikách v první jízdě, Russell stanovil měřítko s časem 1:12 000, následovaný Lewisem Hamiltonem o 0,280 s a Verstappenem o 0,358 s, následovaným Oscarem Piastrim a Fernandem Alonsem.

Při přechodu na čerstvé softy pro druhý rozhodující závod a se dvěma letmými koly, která byla možná na tomto setu pro ty, kteří opustili boxy dostatečně brzy, byl Piastri první, kdo porazil čas, ale 0,103 s za Russellem, než Norris skončil se ztrátou 0,021 s.

V té době hrál rozhodující roli vítr, pouze Verstappen se dokázal ve svém prvním kole zlepšit a vyrovnat se Russellovi, ale věděl, že je druhý za čárou, že bude startovat jako druhý.

Lando Norris, se ztrátou pouhých 0,021 s, startuje třetí na svém McLarenu, následovaný Piastrim a Daniel Ricciardo ve svém RB zajel vynikající kolo z pytle a odstartoval pátý vedle Alonsa, přičemž Hamilton se nejprve kvalifikoval jako favorit.

Yuki Tsunoda s čerstvou smlouvou RB v kapse startuje osmý, následovaný Lance Strollem z Aston Martin a Alexem Albonem na svém Williamsu.

Když na začátku Q2 začaly padat dešťové kapky, vytvořila se pochopitelná fronta, která unikla z boxové uličky a na trať, kde Piastri stanovil rozhodující časnou značku s 1:12,462, v čase o šest desetin nahoru. na druhého Verstappena, který byl na ojetých pneumatikách svůj první závod.

Russell pak zajel nejlepší kolo v daném čase celkově tím, že překonal Piastriho o 0,139 s před téměř neúspěchem se stěnou ve 4. zatáčce v pozdějším běhu, který popsal přes rádio jako „Holy moly“.

S časy na palubovce pro všech 15 jezdců a blížícím se deštěm byly na poslední letmé jízdy připoutány čerstvé sady softů ve snaze o postup do top 10, přičemž Norris hodil rukavici s náskokem 1:12,201. of Tsunoda vyskočil za 1:12,303.

V dolní pětici, zbývala minuta, se Verstappen propracoval na pátý nejrychlejší, než skončil sedmý na konci tréninku, kdy Leclerc i Sainz úžasně vypadli.

Dvojice po výborném výkonu v Monaku před čtrnácti dny, kdy Leclerc vyhrál na domácí půdě, odstartuje z 11. a 12. místa. Je to poprvé za téměř tři roky, kdy žádné Ferrari nedosáhlo Q3.

Za Sainzem bude Logan Sargeant na svém Williamsu, který se letos poprvé dostal do Q2, Kevin Magnussen na Haasu 14., následovaný Alpine Pierra Gaslyho.

Vpředu byla dvojice Mercedesu Russell a Hamilton, oba pod 72 sekund, přičemž první zajel čas 1:11,742 a druhý ztratil čtvrt sekundy, následováni Norrisem a Tsunodou.

Na začátku 18minutové Q1 byly hlášeny slabé kapky deště v zatáčkách 7 a 8, ale nikdy se neujaly a způsobily jakékoli narušení.

Verstappen stanovil počáteční benchmark na 1:15,194, ale rychle ho překonali nejprve Norris a poté Stroll, přičemž druhý jmenovaný zapsal 1:14,519, jen aby Russell vyčistil domácího hrdinu o čtyři desetiny sekundy.

Mezi těmito koly utrpěl Sainz v první zatáčce okamžik, který ho donutil na trávu, než Norris zajel na 1:13,541. Časy na kolo stále klesaly, protože trať byla gumová, což Verstappenovi umožnilo ujmout se vedení v čase 1:13,368.

Hamilton a Russell pak měli problémy, když první následoval Sainzův brzký náskok v zatáčce 1, zatímco druhý musel během pomalého kola vyjet na trávu v šikaně 8/9 zatáčky, ale zotavil se a přistál na svém 1:13,242. další push-lap.

V posledních čtyřech minutách Stroll potěšil své domácí publikum časem 1:13,088, než se Norris stal prvním jezdcem, který klesl pod 73 sekund s časem 1:12,959, než byl Hamilton nejrychlejší o desetinu sekundy.

V poslední minutě a pod tlakem strádajícím na 20. místě zajel Perez kolo, které ho vyneslo pouze na 12. místo, a s dalšími za ním v rychlých kolech se Mexičan mohl kvalifikovat pouze na 16. místě, stejně jako Verstappen zajel nejlepší kolo v Q1 s 1. :12.360, o čtyři desetiny na druhou nejlepší Tsunodu.

Vypadl také Stakes Valtteri Bottas, alpský závodník Esteban Ocona, spolu s dalším překvapením v Nico Hulkenberg na jeho Haasu, se Zhou Guanyuem, který v tréninku dvakrát vyvolal červené vlajky, nejpomalejší o tři desetiny sekundy.

Zhou však odstartuje devatenáctý, protože Ocon si odpykává pětimístný trest po havárii s týmovým kolegou Gaslym v úvodním kole nedávné Velké ceny Monaka.